Handbal

Romania a ratat calificarea la Campionatul Mondial de handbal masculin

Nationala masculina de handbal a Romaniei a ratat, duminica, prezenta la turneul final al Campionatului Mondial, dupa ce a pierdut si returul dublei de baraj cu Suedia.

Scandinavii au castigat cu 27-21 la capatul unui meci pe care l-au controlat aproape in totalitate.

Romania a inceput greu si a marcat un singur gol in primele opt minute ale confruntarii din deplasare, prin Csepreghi.

La pauza Suedia a condus cu 15-7, pentru ca in debutul partii secunde diferenta sa creasca la zece goluri (18-8).

Tricolorii s-au apropiat la un moment dat la patru goluri diferenta, dar nu au reusit sa coboare sub acest ecart si in final au cedat complet initiativa.

Marcatorii Romaniei in meciul de duminica au fost Ghionea 7 goluri, Sadoveac 4, Csepreghi 4, Fenici 3, Buricea 2, Cristescu 1, in timp ce pentru Suedia s-a remarcat Ekberg 8 goluri.

In urma cu o saptamana, la Bucuresti, tricolorii au cedat la limita in mansa tur, cu scorul de 24-25 (9-8).

Turneul final este gazduit de Qatar in 2015.