Handbal

Rapid, victorie la șase goluri în returul cu Krim și calificare în ”sferturi”

Echipa Rapid București, campioana României la handbal feminin, a obținut calificarea în sferturile de finală din Liga Campionilor, după 30-24 în returul de pe teren propriu cu Krim Mercator Ljubljana.

Formația din Giulești s-a impus exact la diferența de care avea nevoie pentru a anula victoria celor de la Krim din tur, scor 29-24.

Sorina Grozav a marcat golul calificării pentru Rapid, cu 25 de secunde înaintea finalului partidei de duminică din Polivalenta bucureșteană.

Cu opt goluri din 12 aruncări, Estevana Polman a fost cea mai bună marcatoare de la Rapid, urmată de Grozav, 7 goluri din 11 aruncări.

Rapid a condus în permanență și la pauză formația pregătită de Kim Rasmussen avea patru goluri avantaj, 12-8.

În debutul părții secunde, Rapid a ajuns la diferența de șase goluri pentru prima dată în meci, scor 14-8.

Krim a revenit la trei goluri în două rânduri, 19-16 și 21-18, dar Rapid a apăsat din nou pe accelerație desprinzându-se la șapte goluri (25-18), cea mai mare diferență din meci.

Finalul s-a jucat strâns și nu mult a lipsit ca meciul să ajungă în prelungiri.

Rapid va juca în ”sferturi” cu Vipers Kristiansand, deținătoarea trofeului din Liga Campionilor.