Handbal

Rapid pierde incredibil primul meci cu Krim din playoff-ul Ligii Campionilor

Echipa Rapid București, campioana României la handbal feminin, a pierdut în deplasare cu Krim Mercator Ljubljana, scor 29-24, în manșa tur a playoff-ului din Liga Campionilor.

La pauză, Rapid intrase cu avantaj de un gol, scor 13-12, după ce a condus chiar și cu cinci goluri la un moment dat (10-5), în minutul 19.

Krim a preluat conducerea prima dată în debutul părții secunde, la 16-15 (min.16), ajungând chiar și la șase goluri diferență (28-22) spre finalul întâlnirii.

Un rol important în revenirea celor de la Krim l-a avut portărița Barbara Elisabeth Arenhart, cu 18 intervenții decisive la 38 de aruncări, procentaj de 47.37%.

Cu cinci goluri marcate, Kanor a fost cea mai bună marcatoare de la Rapid, urmată de Buceschi și Fernandez, cu patru goluri fiecare.

De la gazde s-a remarcat Radicevic, cu 8 goluri.

Returul va avea loc în 26 martie, la București.

Câștigătoarea acestei duble va întâlni pe Vipers Kristiansand în sferturile de finală.