Handbal

Olanda in finala Campionatului Mondial

Sursă foto: facebook.com/ihf.info

Surpriza in prima dintre semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin din Japonia.

Olanda a invins marea favorita Rusia, cu 33-32, cu un gol in ultimul minut si va juca pentru a doua oara in istorie finala mare a Mondialului.

Rusia a avut ultimul atac si sansa egalarii pentru trimiterea meciului in prelungiri, insa aruncarea lui Sen a trecut pe langa poarta.

Un meci foarte echilibrat, cu Olanda in prim plan, in care niciuna dintre echipe n-a condus la mai mult de doua goluri pe tabela.

Astfel, echipa pregatita de Ambros Martin va juca pentru medaliile de bronz la aceasta editie a Campionatului Mondial.

Olanda revine in finala Campionatului Mondial dupa patru ani de la prima aparitie cu trofeul pe masa.

Batavele erau invinse in 2015 de Norvegia, echipa pe care o pot intalni si in finala din Japonia.

Norvegia intalneste Spania in a doua semifinala, vineri, de la 13:30.