Handbal

Norvegia, noua campioana europeana la handbal feminin

Norvegia a castigat duminica finala Campionatului European de handbal feminin din 2014, disputat in Ungaria si Croatia.

Nordicele au invins cu 28-25 in finala echipa Spaniei.

Norvegia si-a trecut in palmares al saselea sau titlu european, fiind pe podium la toate editiile, cu exceptia cele din 2000, gazduita de Romania.

Vicecampioana la editia precedenta (31-34 cu Muntenegru, dupa prelungiri), Norvegia, campioana olimpica en titre, invinsese Spania si in faza grupelor principale, cu scorul de 29-26.

Inceputul finalei a fost echilibrat, dar scandinavele au condus de fiecare data (1-0, 2-1, 3-2), pentru ca ibericele sa intoarca apoi situatia dupa cinci goluri consecutive, de la 3-2 (4), la 3-7 (7). Spania, invinsa in grupele principale si de Romania, cu 22-20, a avut un avans maxim de cinci goluri pe tabela, 10-5 (18), dar Norvegia s-a apropiat la un singur gol inainte de pauza, 10-11 (29), insa dupa primele 30 de minute scorul era de 12-10 pentru Spania.

Norvegia a egalat la reluare, 12-12 (32), iar apoi a trecut in avantaj, 16-15 (35). Norvegia s-a desprins la doua goluri, 20-18 (41), Spania a reactionat pentru scurt timp (20-20), insa scandinavele au punctat de patru ori consecutiv, scorul devenind 24-20 (48). Spania a profitat de momentele de superioritate pe care le-a avut si s-a apropiat la un singur gol cu cinci minute inainte de final, 26-25 (55), iar meciul a capatat accente de dramatism. Norvegia a gestionat foarte bine ultimele minute, a mai marcat de doua ori si si-a adjudecat medaliile de aur.