Romania
23
22
Germania

Asa am trait Romania - Germania la Campionatul European de handbal. Zamfir, accidentare urata la ultima faza a meciului!

Romania si Germania s-au duelat, vineri dupa-amiaza, pentru ocuparea locului al 5-lea in ierarhia finala a Campionatului European de handbal feminin din Suedia. Aceasta dupa ce ambele echipe au incheiat pe locul trei in grupele principale din care au facut parte, ratand astfel calificarea in semifinale.

Prindem locul 5? Expiră 16.12.2016, 16:31
Da 25 voturi
Nu 5 voturi
18:16

Zamfir primeste in continuare ingrijiri medicale la nivelul parchetului. Din fericire se ridica si merge pe propriile picioare. Este acompanita de aplauze de intreaga sala. Zamfir zambeste si totul este in regula.

18:14

Romania castiga meciul, dar conteaza mai putin. Accidentarea Cristinei Zamfir este una teribila. Jucatoarele Germaniei fac semne disperate catre echipa medicala sa intervina.

60'

23 - 22

Nemtoaicele pierd mingea in atac si iesim pe contraatac, iar Zamfir inscrie golul victoriei in ultimele secunde. Accidentare urata!!!

60'

22 - 22

Laslo egaleaza cu o aruncare de la 9 metri. Germania va avea mingea cu 30 de secunde inaintea finalului.

60'

Timeout

Ambros Martin opreste meciul pe atacul nostru in ultimul minut.

57'

21 - 22

Primim gol pe contraatac dupa ce Zamfirescu a ratat pasa pentru Chintoan.

56'

Lang arunca in bara.

55'

21 - 21

Chiper inscrie dintr-un unghi foarte inchis si revenim la egalitate.

54'

Dumanska apara al doilea 7 metri si ne pastreaza in meci.

54'

Aruncare de la 7 metri

Chiper nu o poate invinge pe Woltering cu o bolta, dupa care Germania obtine aruncarea de la 7 metri.

51'

20 - 21

Germania revine la conducere dupa minute bune in care Romania a facut legea pe teren in aceasta parte secunda.

50'

Dumanska debuteaza la acest turneu final cu o aruncare de la 7 metri aparata pentru Romania.

46'

Karolius obtine aruncarea de la 7 metri si Huber o invinge pe Dedu pentru 19-19.

44'

18 - 17

Laslo inventeaza o aruncare si o lasa fara reactie pe portarita germana.

41'

Eliminare 2 minute

Ramanem in inferioritate numarica dupa eliminarea Crinei Pintea.

40'

O noua aruncare de la 7 metri pe care o obtine Pintea dupa o pirueta pe semicerc. Rateaza Udristoiu, primul pentru ea astazia la a treia aruncare.

39'

16 - 15

Aruncare de la 7 metri transformata de Udristoiu.

38'

Pintea scoate eliminarea lui Hubinger si aruncarea de la 7 metri.

37'

15 - 15

Germania revine de la minus trei si egaleaza prin Hubinger. Jucam pentru prima data in inferioritate numerica.

37'

Zamfir arunca de la distanta, dar nu o poate invinge pe portarita germana.

35'

15 - 14

Hubinger reduce din diferenta si Germania marcheaza doua goluri la rand.

34'

15 - 12

Pentru prima data ne distantam la trei goluri diferenta in acest meci dupa reusita lui Szucs.

34'

14 - 12

Udristoiu scapa pe contraatac si marcheaza cu podeaua. Romania are din nou doua goluri in fata.

33'

13 - 12

Szucs ne aduce din nou in avantaj cu primul sau gol la acest Campionat European.

32'

12 - 12

Restabilim egalitatea prin Pintea. Primul gol al pivotului nostru.

31'

11 - 12

Wohlbold inscrie primul gol al reprizei a doua.

17:21

Egalitate pe tabela dupa primele 30 de minute. Ambele echipe au trecut pe rand la conducere,

30'

11 - 11

Huber egaleaza cu al patrulea sau gol in acest meci.

30'

11 - 10

Zamfirescu ne readuce la conducere in ultimul minut al primei reprize.

29'

10 - 10

Chiper inscrie de la 7 metri.

26'

8 - 8

Huber o invinge pe Dedu si egaleaza pe tabela.

26'

Aruncare de la 7 metri pentru o aparare in semicerc din partea lui Szucs.

25'

8 - 7

Iuganu ne readuce la conducere cu primul sau gol in acest meci.

25'

7 - 7

Huber egaleaza scorul si meciul ramane unul foarte echilibrat.

19'

Timeout

Antrenorul german rupe ritmul echipei noastre cu un timeout.

19'

7 - 5

Romania se distanteaza pentru prima data la doua goluri dupa reusita pivotului Chintoan.

17'

Dedu are 5 aruncari aparate dintr-un total de zece. Scorul ramane in cumpana, 5-5.

14'

Udristoiu egaleaza scorul dintr-un 7 metri obtinut de Manea.

12'

2 - 4

Germania se distanteaza in premiera la doua goluri.

10'

Parada a lui Dedu la aruncarea lui Hubinger. A doua interventie decisiva in acest meci.

8'

2 - 2

Laslo, cea mai activa jucatoare a noastra in acest meci, inscrie primul sau gol.

7'

1 - 2

Primim un gol rapid de pe extrema si Germania trece in premiera la conducere.

6'

Buceschi rateaza aruncarea de la 7 metri sau, altfel spus, Woltering a reusit sa apere.

4'

Geiger arunca in transversala.

3'

Laslo se inalta la 9 metri, dar nu reuseste sa o invinga pe portarita Germaniei.

3'

Dedu are o prima parada la o aruncare de pe extrema stanga.

2'

1 - 0

Zamfir deschide scorul cu sansa.

2'

Cele doua arbitre din Norvegia acorda primul galben al meciului la o patrundere a lui Geiger.