Handbal

Romania, campioana mondiala la handbal feminin U-18

Nationala feminina de handbal a Romaniei sub 18 ani a cucerit, duminica, titlul mondial in finala disputata contra Germaniei la turneul din Macedonia. Tinerele noastre tricolore s-au impus de o maniera entuziasmanta, cu 32-21, la capatul unui meci pe care l-au controlat de la inceput si pana la sfarsit. Vedeti mai jos care au fost cele mai importante momente ale finalei.

Germania a marcat primul gol al meciului, dar echipa Romaniei a fost cea care a facut jocurile si a marcat de sapte ori la rand in primul sfert de ora. Romania si-a marit avantajul la opt goluri, 11-3, dupa care a urmat un usor reviriment al adversarelor, care s-au apropiat la sase goluri, 12-6. Tricolorele au gestionat bine finalul primei reprize si la pauza au intrat cu un avans de opt goluri, 15-7.

La reluare, Germania a jucat mai agresiv, s-a apropiat la sase goluri, 16-10, dar nu a trecut mult si Romania si-a marit avantajul la noua goluri (20-11), apoi la zece goluri (22-12) si la unsprezece (23-12, min. 41), ceea mai mare diferenta de pe tabela. Germania nu a reusit decat sa tina pasul cu echipa noastra pana la final si sa impiedice un scor mai mare. Romania s-a impus in cele din urma cu scorul de 32-21.

Germania a fost in aceeasi grupa cu Romania, tricolorele castigand meciul direct cu scorul de 27-25.

Pana in finala, Romania a inregistrat urmatoarele rezultate: 34-20 cu Argentina, 42-22 cu Uzbekistan, 37-23 cu Macedonia, 27-25 cu Germania, 30-30 cu Danemarca in grupa, 28-22 cu Croatia in optimi, 36-22 cu Olanda in sferturi si 28-25 cu Muntenegru in semifinale.

Lotul utilizat de Romania in finala: Madalina Ion, Maria Isabela Rosca — Andreea Taivan, Oana Maria Buca, Dana Abed-Kader (2 goluri), Iulia Maria Andrei (2), Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (2), Sonia Vasiliu (1), Cristina Laslo (5), Bianca Maria Bazaliu (10), Daniela Corban (3), Alexandra Carasol (2), Florenta Ilie, Lorena Ostase (5). Antrenori: Aurelian Rosca, Gavril Kozma.

Totodata, Bianca Maria Bazaliu a cucerit titlul de golghetera a competitiei, cu 76 de goluri.

In finala mica, Danemarca a dispus cu 20-19 de Muntenegru.

Acesta este primul titlu mondial de junioare cucerit de Romania, dupa medalia de bronz din 2006 de la Sherbrooke (Canada). La aceasta categorie de varsta tara noastra mai are un titlu european in 1999, la Rotenburg (Germania), si doua medalii de argint, in 2003 la Togliatti (Rusia) si 2005 la Viena. Romania are doua titluri mondiale de tineret, in 1995 la Aracaju (Brazilia) si in 1999 la Beijing, medalii de bronz in 1977 la Bucuresti si 1997 in Cote d'Ivoire, dar si doua titluri continentale, in 1998 la Bratislava si in 2000 la St Raphael (Franta).

Sursa: Agerpres

Final Romania - Germania 32-21

Marcatoarele Romaniei in finala de la Ohrid: Bianca Maria Bazaliu - 10, Lorena Ostase - 5, Cristina Laslo - 5, Daniela Corban - 3, Alexandra Carasol - 2, Alina Ilie - 2, Iulia Maria Andrei - 2, Dana Abed-Kader - 2 si Sonia Vasiliu - 1.

Min.60 - Final de partida si Romania este campioana mondiala la handbal feminin sub 18 ani.

Min.58 - Facem si spectacol in acest final de meci. Aeriana finalizata de Laszlo (30-20).

Min.56 - Portarita Luminita Rosca se remarca si ea cu o interventie de zile mari. Viitorul suna bine pentru handbalul feminin romanesc.

Min.55 - Jucam si cu pivotul, iar meciul curge spre un final fericit pentru echipa Romaniei.

Min.53 - Bazaliu trimite pentru Ilie si aceasta trimite in tansversala. Romania conduce 27-16.

Min.52 - Laszlo marcheaza spectaculos si duce scorul la 26-15.

Min.51 - Portarita noastra, Madalina Ion, intervine din nou decisiv si opreste un atac al nemtoaicelor.

Min. 50 - Ne aparam in continuare foarte precis si blocam toate atacurile Germaniei. Raman opt goluri avans pentru Romania si victoria este aproape (24-15).

18:52 S-a reluat partida.

Min.30 - Romania intra la pauza cu opt goluri avans pe tabela (15-7).

Min.28 - Time out.

Min.22 - Meci la discretia echipei Romaniei. Scorul ajunge la 11-3 si antrenorul Germaniei solicita time-out.

Min.20 - Al patrulea gol reusit de Bazaliu. Romania pastreaza sase goluri avans (9-3).

Min.15 - Bazaliu transforma de la 7 metri si Romania se distanteaza la 6-1 la jumatatea primei reprize.

Min.10 - Ilie se inalta la 9 metri si inscrie pentru 4-1. Inceput de meci dominat de echipa noastra.

18:00 A inceput meciul.