Handbal

CSM Bucuresti pierde surprinzator in deplasare cu Midtjylland

Campioana CSM Bucuresti a pierdut neasteptat, sambata, meciul disputat in deplasare cu FC Midtjylland din Danemarca, scor 24-21, dupa ce la pauza echipa pregatita de Jakob Vestergaard conducea cu un gol diferenta.

Apararea slaba si numeroasele erori din atac au inclinat in final balanta in favoarea echipei care in prima etapa fusese demolata de Gyor, cu 31-19.

Gyor vine la Bucuresti saptamana viitoare, vineri 28 octombrie, pentru reeditarea finalei Ligii Campionilor cu CSM Bucuresti din sezonul precedent.

Marcatoarele CSM-ului in meciul din Danemarca: Martin (5 goluri), Gullden si Niombla (4 goluri), Torstensson (3 goluri).

Jensen si Jorgensen, fiecare cu 5 goluri, au fost cele mai bune marcatoare de la gazde, in timp ce Eliza Buceschi a avut procentaj maxim, de 3 goluri din tot atatea aruncari. Doua dintre reusite au venit din 7 metri.

FINAL FC Midtjylland - CSM Bucuresti 24-21

20:56 Se termina meciul cu victoria surprinzatoare a formatiei daneze.

Min.60 - Gol primit de CSM in superioritate numerica si s-a terminat (24-20).

Min.57 - Recuperam defensiv prin Manea, dar extrema Mehmedovic paseaza gresit in afara terenului.

Min.56 - Incredibila ratare a lui Niombla pe contraatac singura cu portarul advers. Ramane 22-19 pentru gazde cu mai putin de rei minute pana la final.

Min.53 - Gullden o gaseste ideal pe Lobach, impinsa al doilea pivot, si marcam rapid (21-19).

Min.52 - Vestergaard: "In primul rand trebuie sa fim tari in aparare. Marcam si revenim rapid inapoi".

Min.52 - Ratarea meciului o are in prim plan pe Martin. Aceasta nu o poate invinge pe Englert, portar care ajunge la 16 interventii.

Min.51 - Buceschi transforma o aruncare de la 7 metri si reface diferenta de doua lungimi. Ingrijorare pe fata lui Vestergaard dupa ce Gullden arunca in bara. A treia bara pentru CSM in acest meci.

Min.50 - Gullden arunca prin surprindere si inscrie (19-18), insa CSM-ul este inca departe de a se fi redresat.

Min.47 - In continuare CSM alearga dupa egalare (18-17).

Min.42 - CSM egaleaza la 15 revenind de la minus trei. Din pacate pentru noi Niombla este eliminata pentru un fault in defensiva.

Min.40 - Revenim la un gol dupa reusistele lui Torstensson si Gullden, ultima din 7 metri (15-14).

Min.38 - Scorul capata proportii ingrijoratoare dupa reusita lui Pedersen dupa al optulea contraatac din acest meci (15-12).

Min.37 - Bazaliu pierde mingea in atac, gazdele inscriu pe un nou contraatac si Vestergaard suna adunarea cu un time out (14-12).

Min.36 - Egalam prin Gullden (12-12), dar vine al patrulea gol al danezelor in ultimele cinci minute.

Min.34 - Jorgensen inscrie din inter stanga, desi Ungureanu a atins mingea (12-11).

Min.33 - Avantajul echipei noastre se topeste dupa doua erori in atac. Gazdele ne-au surprins de fiecare data pe contraatac (11-11).

Min.31 - Bazaliu intra cu gol si CSM-ul se duce la doua lungimi. Recuperam mingea in defensiva si avem sansa desprinderii la trei goluri.

20:19 S-a reluat meciul cu Midtjylland in atac. Ungureanu incepe repriza cu o parada.

Min.30 - CSM revine la conducere printr-un gol chinuit marcat de Martin infiltrata pe zona centrala. Jorgensen arunca in bara pe atacul danezelor si CSM intra in avantaj minim la cabine.

Min.28 - Manea inscrie de pe pivot pentru 9-9 si Ungureanu ajunge la a saptea parada in aceasta repriza.

Min.22 - CSM egaleaza la sase prin Niombla dintr-o aruncare de la 7 metri.

Min.17 - Martin inscrie in cele din urma primul gol dupa opt minute pentru CSM (5-4).

Min.16 - Pedersen este eliminata, dar CSM nu profita si Martin rateaza de pe extrema dreapta.

Min.15 - Kristiansen o invinge pe Ungureanu cu o aruncare de la 9 metri si Vestergaard opreste meciul cu time-out la 5-3 pentru daneze. Acesta face apel pentru o aparare mai stransa si un joc mai rapid pe faza de atac.

Min.14 - Midtjylland trece in premiera la conducere in acest meci (4-3). CSM n-a mai inscris de 6 minute!

Min.13 - Aruncare a lui Torstensson de la 9 metri aparata de portarita adversa.

Min.10 - Gol usor luat de CSM pe contraatac din extrema cu o bolta, dupa ce Gullden pierduse mingea in faza de atac (3-3).

Min.8 - Denezele egaleaza la unu, dar CSM revine rapid in avantaj prin reusita lui Torstensson.

Min.6 - Se fluiera 7 metri pentru aparare in semicerc. Kristiansen nu o poate invinge pe Ungureanu! Ramane 1-0 pentru CSM.

Min.5 - Ungureanu ajunge la a doua interventie in acest meci si CSM revine in ofensiva in cautarea golului doi. Mehmedovic arunca la scurt, dar este anticipata.

Min.1 - Inscriem prin Martin la primul atac. O actiune atipica, cu aruncare pe bratul drept.

19:31 A inceput meciul de la Ikast. CSM are primul atac pozitional.

CSM Bucuresti a castigat prima partida a sezonului european, pe teren propriu, in fata rusoaicelor de la Rostov Don, cu 24-21.

In prima paritda, danezele au fost calcate in picioare de Gyor in Ungaria, cu 31-19.