Handbal

MINUT cu MINUT Handbal Campionatul European: Romania-Polonia. CALCULE pentru locul 3

Onlinesport.ro a transmis de la ora 17:00 meciul Romania-Polonia din grupa I principala de la Campionatul European din Ungaria si Croatia.

FINAL Romania-Polonia 24-19

Final de meci. Romania invinge Polonia cu o superioritate evidenta. Acum asteptam rezultatele din celelalte doua meciuri. Danemarca trebuie sa invinga Spania si Norvegia sa treaca de Ungaria pentru a prinde locul trei in grupa si a merge la Budapesta pentru barajul locurilor 5-6.

Min.59 - Ultimul minut si nu mai putem pierde acest meci.

Min.56 - Perianu inscrie cu o aruncare bomba. Gol important marcat in inferioritate numerica (22-18). Ungureanu prinde cu ambele maini. Ce portar avem!

Min.55 - Dubla eliminare suferita de echipa noastra.

Min.53 - Neagu arunca in transversala.

Min.49 - Ardean inscrie superb de pe extrema stanga. Romania reface diferenta de cinci goluri din debut (20-15).

Min.48 - Neagu transforma de la 7 metri, a patra aruncare finalizata in acest meci (19-15).

Min.47 - Wojtas arunca in bara din 7 metri, in poarta noastra fiind aceeasi Ionica Munteanu.

Min.47 - Chiper porneste pe contraatac dupa o recuperare si duce misiunea la capat (18-15).

Min.45 - Un nou gol marcat de Perianu dupa o actiune de unu la unu (17-14).

Min.43 - Perianu inscrie dupa o patrundere de mare efect, cu o depasire spectaculoasa. Jucatoare de mare viitor aceasta Perianu (20 ani).

Min.41 - Neagu ia faza pe cont propriu si inscrie cu o aruncare in forta la coltul scurt (15-13).

Min.40 - Portarita Ionica Munteanu apara o aruncare de la 7 metri, dar din pacate la schimbarea portarilor suntem surprinsi pe picior gresit. Tadici isi pune mana in cap.

Min.39 - Tresarire de orgoliu a echipei noastre. Bondar inscrie si ea de pe pivot din pasa Cristinei Neagu (14-12).

Min.38 - Perianu arunca de pe picioare in forta. Sut formidabil si revenim la conducere (13-12).

Min.37 - Primul gol al Romaniei in aceasta repriza dupa aproape 7 minute de chin. Chintoan marcheaza la capatul unui contraatac (12-12).

Min.34 - Ratam pase simple si Zalewska inscrie pe contraatac. Trei goluri la rand marcate de Polonia, echipa care preia conducerea in premiera (11-12).

Min.33 - Polonia egaleaza pe tabela, 11-11, dupa ce sa nu uitam ca Romania a condus cu 5-0 in debutul meciului si parea ca va fi partida la discretia noastra.

Min.31 - Ungureanu anticipeaza bine si respinge o aruncare pe jos. Ardean calca semicercul in atacul nostru. Ratam sansa primului gol in aceasta repriza.

17:52 Se reia jocul cu Polonia atacand in inferioritate numerica.

Min.30 - Repriza se incheie cu o aruncare de la 7 metri transformata de Neagu. Sapte goluri din unsprezece marcate de Neagu in aceasta prima parte (11-9).

Min.28 - Neagu arunca pe langa poarta cand intram in ultimul minut al primei reprize.

Min.26 - Neagu inscrie din nou de la 7 metri, a doua sa reusita din faza fixa in acest meci (10-7).

Min.21 - Golul cu numarul cinci pentru Neagu cu o aruncare de 95 km/h.

Min.19 - Neagu o gaseste ideal pe Chintoan pe pivot si aceasta inscrie cu podeaua pentru un 8-5 mai linistitor.

Min.18 - Ciuciulete rateaza singura cu portarita adversa si este aspru certata de Gheorghe Tadici. Polonezele ne penalizeaza prin Zalewska (7-5).

Min.16 - Chiper inscrie dupa mai multe incercari nereusite de pe extrema dreapta (7-4).

Min.14 - Gol marcat de Neagu din 7 metri (6-3), iar Ungureanu se mentine la un procentaj de peste 50%. Bradeanu rateaza pe un contraatac in faza a doua.

Min.13 - Neagu este tinuta om la om si pe acest fond atacul nostru este ingreunat. N-am mai inscris de peste cinci minute.

Min.11 - Polonezele profita de o superioritate numerica si marcheaza pe coltul scurt. In atac nu reusim sa marcam din doua sanse, dar Ungureanu opreste contraatacul.

Min.7 - Wojtas inscrie din 7 metri primul gol al Poloniei in acest meci (5-1).

Min.6 - Veterana Bradeanu patrunde spectaculos pe inter stanga, iar scorul ajunge la 5-0 in favoarea Romaniei. Inceput perfect.

Min.5 - Ungureanu respinge cu piciorul, iar pe atacul nostru Neagu ajunge la cota trei reusite (4-0).

Min.4 - Actiune personala a lui Neagu si aceasta inscrie pentru 3-0 de pe partea stanga.

MIn.3 - Ungureanu isi incepe recitalul interventiilor salvatoare.

Min.2 - Bradeanu majoreaza avanstajul echipei noastre.

Min.1 - Neagu inscrie primul gol al meciului.

17:00 Incepe meciul.

Romania are nevoie de victorie, dar si de rezultate favorabile in celelalte doua meciuri ale grupei pentru a prinde in extremi locul al treilea si a merge in barajul pentru pozitiile 5-6 la finalul turneului.

Spania-Danemarca si Norvegia-Ungaria sunt celelalte doua meciuri ale zilei in grupa noastra.

Pentru a prinde locul trei in grupa Romania trebuie sa invinga obligatoriu Polonia si sa spere ca Danemarca va invinge Spania, iar Norvegia, deja calificata, va castiga in fata Ungariei.

Dupa acest scenariu Norvegia ar incheia grupa cu 10 puncte, urmata de Danemarca (7) si Romania (5).

In cealalta grupa pentru primele trei locuri lupta este apriga intre Suedia, Olanda, Franta si Muntenegru.

Suedia-Muntenegru, derby-ul primelor doua clasate tine capul de afis, iar la fel de important este si duelul dintre Franta si Olanda. Ultimele doua clasate, Germania si Slovacia, se intalnesc intr-un meci lipsit de miza.