Handbal

HCM Baia Mare s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor

Campioana HCM Baia Mare a obtinut o victorie la zece goluri diferenta in fata danezelor de la Viborg, scor 32-22, si s-a calificat astfel in sferturile Ligii Campionilor de pe locul trei in Grupa B.

In fata unei sali arhipline, baimarencele au condus meciul de la un capat la altul si au obtinut mult asteptata victorie care a adus calificarea in premiera in primele opt formatii ale continentului.

Alexandra Do Nascimento si Lois Abbingh au fost cele mai bune marcatoare pentru echipa pregatita  de slovenul Tone Tiselj.

In sferturile de finala HCM Baia Mare intalneste formatia rusa Dinamo Volgograd, ocupanta locului doi in cealalta grupa principala.

Echipa noastra a evitat in extremis o confruntare cu Buducnost Podgorica, formatia la care evolueaza Cristina Neagu.