Handbal

Dunarea Braila pierde acasa in European League

Dupa o victorie si un egal pentru Dunarea Braila a venit si prima infrangere in Grupa D a EHF European League, a doua competitie din handbalul feminin.

Reprezentanta Romaniei a fost invinsa chiar pe teren propriu de Siofok din Ungaria, cu 27-25, dupa ce la pauza brailencele aveau trei goluri avantaj (14-11).

Dunarea Braila a condus si in partea secunda cu trei goluri (20-17, min.44), fiind egalata la 21 in minutul 48.

Din minutul 51 Siofok trecea decisiv la conducere pe tabela, avantaj pe care nu l-a mai cedat pana la finalul intalnirii.

Un rezultat in urma caruia Siofok a urcat la conducere dupa trei meciuri, cu 5 puncte.

Dunarea Braila ocupa locul doi provizoriu, cu 3 puncte, insa ar putea pierde aceasta pozitie in eventualitatea unui succes obtinut de Kuban Krasnodar in meciul cu Fleury Loiret Handball din Franta.

Maria Kanaval, 8 goluri, a fost cea mai buna marcatoare de la Dunarea Braila, fiin durmata de Aneta Udristoiu si Elena Dache, fiecare cu 5 reusite.

De la Siofok s-a remarcat Tamara Horacek, 6 goluri.