Handbal

Dinamo pierde dramatic in ultimul minut acasa cu Nantes

Prima infrangere pentru Dinamo Bucuresti pe teren propriu in grupele Ligii Campionilor la handbal masculin a venit, sambata seara, in fata puternicei formatii franceze HBC Nantes.

Echipa din Hexagon s-a impus intr-un final extrem de tensionat, cu 27-26, dupa nu gol marcat cu 33 de secunde inaintea expirarii timpului efectiv de joc.

Dinamo a avut sansa egalarii, dar a ratat in doua randuri, portarul advers Dumoulin dovedindu-se de netrecut.

Aceasta dupa ce Dinamo a dominat prima repriza si a intrat cu avantaj de patru goluri la cabine (15-11). Nantes a dominat debutul partii secunde si a anulat diferenta.

Dinamo a revenit la conducere, scor 20-19, la jumatatea mitanului secund si a ratat incredibil desprinderea cu doua ratari monumentale pe contraatac, insa pana la final a alergat in permanenta dupa egalare.

"Cainii" au avut si o aruncare de la 7 metri ratata prin Asoltanei in minutul 21, faza care avea sa cantareasca decisiv in economia rezultatului final.

Nantes n-a mai ratat nimic si a plecat cu toate punctele din Stefan cel Mare, unde atmosfera a fost din nou una extrem de spectaculoasa.

Pentru Dinamo este prima infrangere pe teren propriu in aceste sezon de Liga Campionilor si a doua in grupe, dupa cea din etapa trecuta cu Braga.

Dinamo joaca etapa viitoare, pe 13 noiembrie, cu Holstebro, dupa ce in tur a fost egal, 32-32.

Cel mai bun marcator al lui Dinamo a fost Asoltanei, cu 6 goluri din 9 aruncari, in timp ce de la oaspeti s-a remarcat Derot, cu 7 goluri.