Gimnastica

CM de Gimnastica: Larisa Iordache obtine argintul la sol. A ratat la barna

Larisa Iordache a castigat duminica o noua medalie pentru Romania, in ultima zi a Campionatelor Mondiale de Gimnastica de la Nanning (China). Ea mai repurtase un argint la individual compus.

Larisa Iordache a incheiat pe locul doi in finala de la sol dupa un exercitiu notat cu 14.800.

Sportiva noastra a avut un exercitiu aproape de perfectiune, dar chiar si asa nu a reusit sa se apropie de americanca Simone Biles, de departe cea mai valoroasa gimnasta din lume in acest moment.

Biles a fost notata cu 15.300 pentru evolutia sa si a obtinut o noua medalie de aur, a patra dupa concursul pe echipe, cel individual si finala de la birna. Diferenta de note nu a fost si din ceea ce s-a vazut la sol.

Pe trei s-a clasat rusoaica Aliya Mustafina, cu 14.733.

In prima finala la care a luat parte, Iordache a cazut de pe birna la prima linie acrobatica si s-a clasat in final pe locul cinci.

Asadar, bilantul Romaniei la CM de la Nanning este de doua medalii de argint, ambele aduse de Larisa Iordache (individual si sol), si un loc patru pe echipe.