Gimnastica

Aur, argint si bronz pentru Larisa Iordache la Europenele de Gimnastica

Gimnasta Larisa Iordache a obtinut trei medalii din patru posibile, duminica, in ziua finalelor pe aparate la Campionatele Europene de la Sofia.

Iordache si-a inceput seria evolutiilor de duminica la sarituri, unde a obtinut medalia de bronz cu nota cumulata de 14.533. La prima saritura a primit 14.866, iar la a doua 14.200.

Medalia de aur a fost obtinuta de Giulia Steingruber din Elvetia, cu 14.666, in timp ce argintul a fost obtinuta de Ana Pavlova, reprezentanta Azerbaidjanului, cu 14.583.

A urmat competitia de la paralele, unde Iordache a deschis concursul cu o nota de 14.533 in urma careia s-a clasat pe locul sase.

Rebecca Downie din Marea Britanie a reusit surpriza si a devansat-o pe Alia Mustafina din Rusia. 15.500 a primit britanica, in timp ce Mustafina a fost notata cu 15.266. Daria Spiridonova din Rusia a completat podiumul.

Iordache s-a revansat la birna, aparat unde a urcat pe a doua treapta a podiumului, cu 14.800, in spatele rusoaicei Maria Kharenkova (14.933). Pe trei s-a clasat Mustafina, cu 14.733.

Ultimul aparat din ziua finalelor, solul, a adus medalia de aur pentru Iordache. Notata cu 14.800, gimnasta noastra a impartit prima pozitie cu italianca Vanessa Ferrari. Pe trei s-a clasat Giulia Steinbruger, in timp ce Diana Bulimar, prima din concurs, a incheiat pe patru, cu 14.400.