Box

Lucian Bute, invins la puncte de James DeGale dupa ce l-a dominat si insangerat pe britanic. Decizie scandaloasa a arbitrilor

Lucian Bute a luptat pentru a-si recastiga centura mondiala IBF la supermijlocie in fata actualului campion James DeGale. Cu fata insangerata si dupa ce a incasat lovituri evidente la capatul unui meci in care l-am vazut pe cel mai ofensiv si combativ Bute din cariera, cei trei arbitrii i-au acordat in unanimitate victoria lui DeGale. O decizie greu de digerat pentru Bute care, la 35 ani, a anuntat ca va continua cariera de boxer profesionist. Meciul Bute-DeGale a fost live text pe onlinesport, duminica dimineata, de la ora 6:00.

FINAL Bute vs DeGale. Decizie unanima in favoarea lui DeGale. Bute a dominat clar meciul!!!

8:35 Decizia oficiala in favoarea lui DeGale: 117-111, 117-111, 116-112. Bute respecta decizia, dar nu poate fi de acord cu ea. Ce anuntat a facut campionul nostru imediat ce a aflat deznodamantul acestei lupte in care l-a dominat copios pe un DeGale aflat pe calcaie in multe momente, un DeGale care a scos limba de doua ori la Bute, care si-a aruncat intentionat proteza in timpul unei reprize si care a incheiat meciul cu fata plina de sange.

[news-116799]

8:22 Verdictul oficial este unul trist pentru noi: decizie unanima in favoarea lui James DeGale. Intreaga sala fluiera dezaprobator. Bute ridica din umeri si pare a spune ca a facut tot ce a putut. A facut mai mult decat atat, dar arbitrii se pare ca au vazut un cu totul alt meci. Sa reamintim ca cei trei judecatori de margine vin din Anglia, Canada si Puerto Rico.

8:20 Urmeaza decizia oficiala. Bute este favorit pentru o victorie la puncte.

REPRIZA 12: Se dau lupte grele in aceasta runda de final. Ce repriza, prieteni ai boxului. Ce repriza, ce meci a facut Lucian Bute. Nu are cum sa piarda acest meci! O repriza in care Bute l-a haituit pe un DeGale haituit, secatuit de puteri. Bute a terminat meciul peste adversarul sau. Un pumn direct in frunte l-a pus pe calcaie pe DeGale. Meciul s-a incheiat.

REPRIZA 11: Ca o fiara dezlnatuita, DeGale se arunca asupra lui Bute asa cum a facut-o in debutul meciului. Publicul simte momente si il incurajeaza pe Bute. Moment de slabiciune din partea lui DeGale. Acesta arunca proteza din gura si meciul este oprit cateva momente. Bute il are in mana pe DeGale in finalul reprize, englezul incaseaza serie de lovituri si Bute intra increzator in ultima runda.

REPRIZA 10: DeGale fuge in continuare prin ring evitand lupta de aproape cu un Bute mai determinat ca oricand. Ofensiva totala din partea campionului nostru. Final de repriza cu lovituri dure de ambele parti. Bute rezista ca o stanga, este de neclintit si din nou englezul scoate limba. Sa speram ca dupa urmatoarele doua reprize Bute il va lasa cu limba scoasa.

REPRIZA 9: Serie de lovituri pentru Bute si acesta ridica din nou sala in picioare. DeGale loveste cu cotul, meciul este oprit si englezul primeste un avertisment. O runda pe care Bute a dominat-o autoritar si n-are cum sa o rateze pe foile arbitrilor.

REPRIZA 8: Lovituri mai clare trimise de englez in aceasta runda. Bute il baga pe DeGale intr-un colt si leaga doua lovituri. Vedem din nou sange pe fata lui DeGale. O repriza mai echilibrata cu un plus pentru DeGale, desi Bute s-a redresat pe final si a incercat sa-l surprinda pe DeGale in coltul ringului.

REPRIZA 7: Se intra in a doua jumatate a meciului. Bute ramane in permanenta dupa adversarul sau de parca l-ar avea in fata pe Carl Froch. O rautate pozitiva pe care o vedem la Bute, o agresivitate controlata. DeGale replica cu un upercut de dreapta. Bute l-a tinut pe DeGale in cateva randuri in corzi, dar englezul a iesit de fiecare data din dificultate. Sangereaza in continuare DeGale.

REPRIZA 6: O directa de drepta care intra in figura lui DeGale. Acesta incearca sa replice, dar Bute se apara precis si face un meci extraordinar pana acum. Bute este surprins de trei lovituri repetate, dar DeGale sangereaza excesiv la ochiul stang.

REPRIZA 5: Acelasi scenariu cu Bute ducandu-l pe DeGale in corzi. Sunt serii de lovituri acolo, publicul se ridica in picioare. DeGale este extrem de siret. Il asteapta pe Bute si lanseaza un upercut care-l scutura pe Bute. Acesta se enerveaza si-l ataca in coltul ringului pe englez. Mai multe lovituri la corp lansate de Bute si repriza se incheie cu DeGale scotand limba la Bute. DeGale are arcada stanga sparta si acesta primeste tratament in coltul sau.

REPRIZA 4: In continuare Bute isi urmareste adversarul in ring. DeGale pare surprins de aceasta tactica din partea lui Lucian. Foarte bine arata Bute care, de la minut la minut, arata mai increzator in sansele lui. O repriza dominata de Bute, care a lovit mai mult, a fost mai activ, a impresionat.

REPRIZA 3: Bute arunca o dreapta in urechea lui DeGale. Lupta ramane una apriga, cu schimburi dure de lovituri de ambele parti. DeGale este trimis in corzi, dar se revine rapid in centrul ringului. O repriza furata de Bute in ultimele secunde cu o directa care a intrat din plin in figura lui DeGale. Avem un meci extrem de tehnic intre doi pugilisti adevarati. Este o lupta pe cinste.

REPRIZA 2: Bute conduce in continuare ostilitatile si cauta sa-l duca pe DeGale intr-un colt al ringului. Bute reuseste o combinatie de lovituri, DeGale raspunde cu o lovitura la corp. Meciul arata bine pana acum pentru Bute. Un croseu de stanga incasat de Bute in barbie. Mai activ DeGale in aceasta runda, desi pe final Bute a incercat sa-si alerge adversarul, fara insa a nota lovituri evidente.

REPRIZA 1: DeGale se arunca asupra lui Bute inca din start. Bute incearca sa mentina centrul ringului si sa-l tina pe adversar la distanta cu jabul. Bute riposteaza si-l baga intr-un colt al ringului pe englez. Schimb bun de lovituri din partea lui Bute, care are aceasta prima repriza de partea sa. Doua lovituri evidente incasate de James DeGale. Englezul a trimis si el o directa de dreapta care a trecut de blocajul lui Bute.

7:28 Cei doi sunt fata in fata. Incepe marele meci. Intreaga sala este cu Bute.

7:22 Bute a ajuns in ring si-l asteapta pe campionul James DeGale.

7:20 Publicul scandeaza "Bute, Bute" si Lucian Bute intra in arena intr-un halat alb cu insertii rosii.

7:17 Lucian Bute este sustinut din apropierea ringului de Florin Mergea, recent finalist in proba de dublu la Turneul Campionilor la tenis. De asemenea, printre celebritatile prezente la ring se numara si legendarul promotor Don King.

7:16 Tot in gala de la Quebec a luptat anterior si greul Bogdan Dinu. Acesta l-a invins pe argentinianul Manuel Alberto Pucheta pentru a 15-a victorie consecutiva in boxul profesionist. A fost un succes prin KO in repriza a 6-a.

7:13 Bute este pregatit pentru marele meci. Un meci de totul sau nimic pentru pugilistul nostru care, la cei 36 ani ai sai, vrea sa repuna mana pe centura mondiala IBF pe care a detinut-o vreme de cinci ani pana pe 26 mai 2012.

7:10 Bursa lui Bute pentru meciul cu DeGale este estimata undeva in jurul sumei de 1.5 milioane de dolari. DeGale are o bursa de peste 2 milioane.

7:09 O imagine surprinsa de la sosirea lui Bute la Videotron Centre:

7:07 Ca un amanunt, Alvarez l-a invins la puncte pe Chilemba, cu 114-114, 118-110 si 115-113. Astfel Eleider Alvarez va lupta contra lui Adonis Stevenson pentru titlul mondial WBC la semigrea.

7:02 Final de meci intre Chilemba si Alvarez. In sala Videotron Centre din Quebec se afla in prezent aproximativ 10.000 de spectatori. Numeroase steaguri tricolore in arena canadiana. Pentru Bute este ultima sansa de a reveni in lumina reflectoarelor.

7:00 Chilemba si Alvarez au ajuns in runda a 12-a, ultima. La finalul acesteia vom intra in linie dreapta cu asteptarea in ring a pugilistilor care ne intereseaza.

6:30 Meciul dintre Chilemba dintre Alvarez ajunge in runda a 6-a si la cum decurg ostilitatile ne indreptam spre o partida decisa in 12 runde.

6:20 A inceput meciul care ii opune pe Isaac “Golden Boy” Chilemba (24-2-2, 10 KOs) si Eleider “Storm” Alvarez (18-0, 10 KOs). Un meci de 12 reprize care va oferi invingatorului posibilitatea de a lupta contra lui Adonis “Superman” Stevenson pentru centura mondiala WBC la categoria semigrea.

6:15 Bun gasit prieteni ai boxului. Suntem in asteptarea meciului pe care Lucian Bute il sustine in Quebec pentru recastigarea titlului mondial IBF la categoria supermijlocie.

[news-116797]

Cantarul oficial

Ambii pugilisti s-au incadrat in limitele categoriei cantarind mai putin de 76.2 kg. Bute a cantarit 75,8 kilograme, iar DeGale 75,9 kilograme.

Lucian Bute spera ca in urma meciului de sambata noapte la Quebec (23:00 ora locala), duminica dimineata in Romania (6:00), sa redevina campion mondial la categoria supermijlocie in versiunea IBF.

"Scopul meu este sa-mi recuperez centura. Asa cum am spus mereu in ultima vreme, mi-am regasit placerea de a boxa. Nu vreau sa-i iau din merite lui Froch, dar astazi sunt la apt suta la suta. Sunt mai concentrat, mai calm, nu sunt accidentat. Sunt pregatit si foarte multumit ca pot boxa din nou aici", a spus Bute.

Acesta va fi al cincilea meci pe care Bute il disputa in Quebec, iar cea mai importanta lupta de pana acum a fost in 2011 contra lui Glen Jonhson.

James DeGale are 29 ani si detine centura IBF in urma meciului cu americanul Andre Direll. De Gale are 21 de victorii (14 KO) si o infrangere.

Nicio televiziune din Romania nu si-a anuntat intentia de a difuza in direct meciul lui Bute cu DeGale. Doar postul public de radio, Romania Actualitati, va transmite de la fata locului aspecte pe calea sunetelor.